Tam Vaktinde Haber

Trump Suriye'deki ilk bağımsız kararını verdi.

0

Türk ordusu Fırat'ın doğusundaki bir sınır ötesi terörle mücadele saldırısını başlatmak üzereyken, Reuters haber ajansı medyada yeni baş konu olan beklenmedik bir rapor yayınladı. Reuters’e göre, bir ABD yetkilisi ABD’nin yaklaşık 2 bin askeri kuzey Suriye’den çekmeye karar verdiğini söyledi.

Daha sonra, Wall Street Journal (WSJ) de aynı şeyi bildiren bir makale yayınladı: ABD Suriye'den ayrılmak üzere. WSJ raporuna göre, ABD yetkilileri ABD’yi bilgilendirmeye başladı. Bölgesel ortak, Halkın Koruma Birimleri (YPG), son karar hakkında. ABD Başkanı Donald Trump daha sonra bir tweet gönderdi ve planın medyaya sızdığını onayladı. Geçen hafta Trump, Daesh'in ortadan kaldırılana kadar 30 gününün kaldığını belirtti.

Aslında, ABD başkanının Suriye’de ABD askerlerini aktif tutmaya asla istekli olmadığı için bu haberi görmek şaşırtıcı değil. Kısa bir araştırma, Trump’ın cumhurbaşkanı seçilmeden önce ABD’de Suriye’de bir işi olmadığını söylediğini gösteriyor. Başka bir deyişle, izolasyonist gündemi hakkında en başından ipuçları verdi.

2016'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen sonra, Trump 12 Kasım'daki ilk röportajını WSJ'ye verdi. ABD'nin Suriyeli isyancıları desteklediğini ancak kim olduklarını bilmediğini belirtti. Trump ayrıca, kendisinin ve ekibinin, Suriye'deki mevcut ABD politikasının beyni olan selefi Barack Obama'nın izinden gitmeyeceğine dair işaret etti; Suriye kriziyle ilgili olarak, “Suriye konusunda birçok insanla tamamen aynı fikirde değilim.” dedi.

Trump’a göre, ABD’nin tek hedefi, meşhur Daesh’i yenmek ama ABD’nin bölgede para kaybetmesine neden olmamaktı. ABD’nin aynı anda hem Ruslarla hem de Suriye rejimiyle işbirliği yapmasının normal olacağını söylemeye bile cesaret etti.

Şimdiye kadar Suriye'de yerel oyuncular hakkında hiçbir fikri olmayan Trump, nihayet bir terörist grup ve kimin olmadığını öğrendi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birçok uyarısına dikkat etseydi, YPG’nin PKK’ya atanan terörist gruba bağlı devlet dışı silahlı bir grup olduğunu öğrenmek çok uzun sürmezdi.

Bu durumda Trump, ülkede iktidara geldiğinden beri ilk defa, Pentagon'un talimat ve talimatlarından bağımsız olarak Suriye'de kendi politikasını uygulayabildi. Bu durumda geri çekilme kararı, Trump'ın Suriye'de bağımsız olarak inisiyatifler almaya başladığı gün olarak hatırlanacak. Ek olarak, bu ABD hareketi, Ankara ve Washington arasındaki olası artan gerilimi de önleyecektir.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.