Tam Vaktinde Haber

Trump, Meksika sınırını duvar anlaşmazlığı yüzünden kapatma tehdidinde bulundu

0

Başkan Donald Trump, Kongre sınır duvarı için 5 milyar dolarlık vergi mükellefi fonu sağlamayı kabul etmemesi halinde, federal hükümetin bazı kısımlarını kapatmış olan bir anlaşmazlığı genişletmek üzere ABD sınırını kapatmakla tehdit etti.

Çok sayıda kuruluştaki “gerekli olmayan” operasyonların finansman yetersizliği nedeniyle kapatılması ve Kongre’nin önümüzdeki haftaya kadar ertelenmesi nedeniyle Beyaz Saray’da öfkeli tweet atılıyordu.

Trump, “Engelli Demokratlar bize Duvar’ı bitirmek için para vermezse ve aynı zamanda Ülkemizin üzüldüğü saçma göç yasalarını değiştirirse, Güney Sınırını tamamen kapatmak zorunda kalacağız.” Dedi.

“Ya Duvar inşa ediyoruz (bitiriyoruz) ya da Sınırı kapatıyoruz” diye ekledi.

Cumhuriyetçi cumhurbaşkanı, ABD’ye göçmen akışını durduracak hiçbir şey yapmadığını söylediği Honduras, Guatemala ve El Salvador’a yapılan tüm ABD yardımlarını kesmek için tehditlerde bulunduğunu da belirtti.

Washington’daki Trump’ın sınır duvarını finanse etmek için para talep etme konusundaki üstünlüğünün, toplamda 23 milyar dolara mal olduğu tahmin edilen Ocak ayına kadar sürmesi bekleniyor.

Trump’ın sınır kapama tehdidi hakkında sorulan Meksika Cumhurbaşkanı Andres Manuel Lopez Obrador gazetecilere ABD’nin bir iç meselesi olduğunu söyledi. Lopez Obrador, “Amerika Birleşik Devletleri hükümeti ile ilişkilere büyük özen gösteriyoruz” dedi.

“Elbette egemenliğimizi daima koruyacağız… Göçmenleri her zaman koruyacağız, insan haklarını koruyacağız” dedi.

ABD Senatosu Demokrat lideri Chuck Schumer sözcüsü Perşembe günü yaptığı açıklamada, cumartesi günü başlayan kısmi hükümeti kapatmaya yönelik çabalarda Cumhuriyetçilerin ve Demokratların hâlâ çok uzakta olduklarını söyledi.

Demokratlar, genel sınır güvenliği için fon sağlamada 1,3 milyar dolarlık destek sağladılar, ancak uzun zamandır bir duvarın inşasına karşı çıkmışlar.

Perşembe günü yayınlanan bir Reuters / Ipsos anketine göre, Amerikalıların yüzde 47’si kapatmadan Trump’ı sorumlu tutarken, yüzde 33’ü Kongre’deki Demokratları suçluyor.

Cuma günkü televizyon röportajlarında Trump, devam eden kapanış nedeniyle Demokratları suçlamaya çalıştı. Demokratlar Meclis’in çoğunluğunun kontrolünü ele geçirecekleri gelecek hafta Temsilciler Meclisi’nin sözcüsü olacak Nancy Pelosi’yi seçtiler.

Beyaz Saray sözcüsü Sarah Sanders, “Nancy Pelosi sadece konuşmasını korumak istiyor, ancak sınırlarımızı korumuyor ve bu yüzden bizimle pazarlık yapmak istemiyor ve her türlü anlaşma yapmak istemiyor ve gerekli olanı yapmak için isteksiz oluyor.” Dedi. CBS “Bu Sabah” programı.

Beyaz Saray Genelkurmay Başkanı Mick Mulvaney Fox News Channel’a şunları söyledi: “Chuck Schumer nerede? Nancy Pelosi nerede? Şu anda konuşmuyorlar bile.”

Mulvaney, Noel’i Florida’daki Mar-a-Lago tatil beldesinde geçirmeyi planlayan ve Washington’da kalmayı planlayan hurdaya uğradığını belirten Trump, Yeni Yıl planlarını da iptal ettiğini söyledi.

Kapanış, İç Güvenlik, Adalet, Tarım, Ticaret ve diğer kurumların yaklaşık 800.000 çalışanını etkiliyor.

Doğrudan 4 milyon insanı istihdam eden federal hükümetin çoğu etkilenmedi. Etkilenen kurumlar bile asla tamamen kapanmıyor, işçiler “vazgeçilmez” sayılıyor ve halen görevlerini yapıyorlar.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.