Son Dakika

State Dept, Polonya'ya Topçu Roket Sistemlerinin Satışı Yapılmasına Mümkün

0

WASHINGTON (Sputnik) – ABD Dışişleri Bakanlığı, basın bülteninde yer alan Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı'ndan yaptığı açıklamada, 20 Yüksek Hareketlilik Topçu Roket Sistem Başlatıcı ile Polonya'ya tahmini 655 milyon dolar değerinde ilgili ekipmanın satışını onayladı.

“Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada,” Dışişleri Bakanlığı (20) Yüksek Hareketlilik Topçu Roket Sistemi (HIMARS) M142 Rampaları ve ilgili diğer ekipmanların tahmini maliyeti olan 655 milyon $ 'a kadar Polonya'ya olası bir Yabancı Askeri Satış'ı onaylayan bir karar verdi.

Serbest bırakma, Polonya’nın silahlı kuvvetlerini modernize etmek ve savunma yeteneklerini bölgesel tehditlere karşı güçlendirmek için kullanmayı planladığını söyledi. Ekipman, Polonya'nın Amerika Birleşik Devletleri ve diğer müttefiklerle birlikte çalışmasına da yardımcı olacak.

Anlaşma için ana yüklenici Lockheed Martin, sürüm eklendi.

DEVAMINI OKU: ABD, Polonya İkili Stratejik Enerji Diyaloğuna Başlamak İçin Mürekkep Anlaşması – Perry

Daha önce Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, kendi pahasına “Fort Trump” askeri üssünü inşa etmeyi önerdi. Bazın tahmini maliyeti yaklaşık 2 milyar dolar. Ayrıca, Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, ülkedeki ABD askerlerinin gelecekteki bir konuşlandırılması için askeri bir üs kurma kararının nihai olduğunu belirtti.

Daha önce, medya, ABD’nin bir Polonya'daki askeri üs, ama Avrupa ülkesindeki askeri varlığının hala büyümesi bekleniyor.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.