Tam Vaktinde Haber

NASA, “kardan adam” Ultima Thule uzay taşının ilk görüntüsünü ortaya koyuyor

0

Güneşten dört milyar mil uzaklaştığında, NASA bilim adamlarının Çarşamba günü duyurdukları buzlu bir gök cismi olan Ultima Thule, dev bir kardan adam gibi uygun bir şekilde şekillendiriyor.

ABD ajansının New Horizons misyonundan geri ışınlanan ilk ayrıntılı görüntüler, bilim adamlarının, iki kürenin ya da “lobların” birbirlerine yapışana kadar birbirlerine doğru çektikleri zaman – birbirlerine yapışan – büyük bir bilimsel keşif – cesaretle oluştuğunu belirlemeye izin verdi.

Salı günü Yeni Ufuklar uzay aracı, 2014 yılında teleskopla keşfedilen ve şimdiye kadar bir uzay aracı tarafından gözlemlenen en uzak ve potansiyel olarak en eski kozmik vücut olan Ultima Thule'yi geçti.

Bu uçmadan önce, bilim insanlarının sahip olduğu tek görüntü, bir bowling pimi ya da yerfıstığı gibi bir şeye benzeyen, Ultima Thule'nin dikdörtgen şeklini gösteren bulanık bir şeydi.

“Bu görüntü çok 2018 … Ultima Thule ile tanışın!” lider kurşun araştırmacısı Alan Stern, kozmik bedenin daha keskin bir görüntüsünü ortaya çıkarırken sevincini gizlemek için çok az çaba sarf ettiğini, piksel başına 140 metre çözünürlükle 17.000 mil (yaklaşık 27.000 kilometre) mesafeye çekildiğini söyledi.

Stern bir NASA brifingi sırasında “Bu bowling pimi gitti – bir şey olursa kardan adam” dedi.

“Bu uzay aracının ve bu ekibin başardığı şey görülmemiş.”

Ultima Thule'un yüzeyi, “bahçe çeşitliliği kirinin” olduğu kadar ışığı yansıtıyor, dedi, çünkü güneşin ışınları Dünya'da olduğundan 1.600 kat daha sönüktü.

Vücut yaklaşık 19 mil uzunluğundadır ve yaklaşık 15 saat içinde kendi rotasyonunu tamamlar. NASA daha büyük lob Ultima'yı ve diğerini üç kat daha küçük Thule olarak adlandırdı.

Misyonun bir başka araştırmacısı Carly Howett, belki de buzun ışınlanması nedeniyle “kesinlikle Ultima Thule'un kırmızı olduğunu söyleyebiliriz” dedi.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.