CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMALARDA BULUNUYOR

CUMHURBAŞKANI AÇIKLAMALARDA BULUNUYOR

Cumhurbaşkanı ve AK PARTİ Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklamalarda bulunuyor.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Kafe ve restoranlar kurallara uygunluk bakımından çok daha sıkı şekilde denetlenecektir. Toplu taşımalarda ayakta yolcu alınmasına izin verilmeyecektir. Maske kullanımı başta olmak üzere kurallara uymayanlara kesilen cezalar muhakkak alınacaktır" açıklamasında bundu.

Erdoğan, "Şeffaf bir şekilde yürüttüğümüz bu sürecin başarısı vatandaşlarımıza bağlıdır" dedi.

"SÜRECİN BAŞARISI VATANDAŞLARIN DESTEĞİNE BAĞLI"

Destek ve kademeli mesai usullerini yaygın şekilde tatbiki sağlanacaktır.

Şeffaf bir şekilde yürüttüğümüz bu sürecin başarısı, vatandaşlarımızın vereceği desteğe bağlıdır. Hükümet olarak Mart ayından sonra açtığımız çok sayıda yüksek kapasiteli hastane ile çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Doktorundan temizlik görevlisine kadar 1 milyon 100 bin sağlık ordumuzun hepsine şükranlarımı sunuyorum. Vefa sosyal destek grupları bünyesinde görev alan 1410 bin kişi, toplamda 16 milyon talebi karşılamıştır.

Salgınla mücadelede görev alan tüm mülki idare teşkilatına, jandarma ve 112 personeline teşekkür ediyorum.

"SONBAHAR YAKLAŞMADAN HATA SAYISINI 100'ÜN ALTINA, VEFAT SAYISINI SIFIRA İNDİRMELİYİZ"

Bununla birlikte bir kez daha altını çizmek isterim ki asıl iş vatandaşımızın kendisine bitiyor. Sokakta, evde ve iş yerinde belirlenen kurallara uymadığımız sürece, açtığımız hastaneler bizi virüsten koruyamaz.

Daha iyi bir çözüm bulunana kadar hayatımızı temizlik, maske ve mesafe tedbirlerine göre yeniden düzenlemeliyiz. Sonbahara yaklaşmadan, hasta sayısını 100’ün altına, vefat sayısını ise 0’ın altına indirmeliyiz.

Tedbir aldıktan sonra takdiri Rabbimize bırakacağız. Halen tedavisi süren vatandaşlarımıza Mevla’dan şifalar niyaz ediyoruz. Allah milletimizi her türlü kötülükten korusun diyoruz.

Maskeden koruyucu elbiseye, solunum cihazından teste, ilaçtan dezenfektana kadar gereken her türlü mücadeleyi kullanıma soktuk. Salgınla mücadelede attığımız her adımda bilim insanlarımızın tavsiyelerini göz önünde bulundurduk.

Bu kritik dönemde, dünyanın neresinde olursa olsun hiçbir vatandaşımızı yalnız bırakmadık. Bu süreçte tüm dünyanın gıpta ile baktığı sağlık altyapımızı bir kez daha test etmek imkanı kurduk.

"VATANDAŞLARIMIZA 33 MİLYAR KARŞILIKSIZ DESTEK ÇIKARDIK"

Sosyal koruma kalkanı altında, istihdamı ve gelir düzeyi düşük vatandaşlarımızı desteklemeye yönelik birçok projeyi hayata geçirdik.

Korona tedavisi yapan hastanelere hasta başına 66 lira ödeme yapıyoruz. Yoğun bakımda bu miktar iki katına çıkıyor. Kısa çalışma ödeneği, işsizlik ödeneği adı altında vatandaşlarımıza 33 milyar karşılıksız destek çıkardık.

"NORMAL DÜZENE GEÇEN İŞVERENLERE ASGARİ ÜCRET TUTARINDA SİGORTA PRİM DESTEĞİ VERİYORUZ"

Normal çalışma düzenine geçen iş verenlere de asgari ücret üzerinden sigorta prim desteği vererek, faaliyetlerine devam etmelerini sağlıyoruz. Böylelikle devletin, hastalıkta ve sağlıkta vatandaşlarının yanında olduğunu göstermiş oluyoruz.

Tüm veriler, üçüncü çeyrekte güçlü bir toparlanma yaşayacağımıza işaret ediyor. Yılın ilk 3 ayında sanayi siciline kayıt yaptıran firmaların, 9.8’i bulması canlılığın işaretidir.

Ağustos ayı ihracatımızı geçen yılın aynı ayının bile üzerinde bir rakamla kapattık.

Sanayi üretimindeki, kapasite kullanım oranlarındaki bütün veriler, yılı pozitif büyüme ile tamamlayacağımızı gösteriyor.

"YENİ DÖNEMDE HEM YÜZ YÜZE HEM DE UZAKTAN EĞİTİMİ GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ" 

Birçok ülkede ekonomik destekler kağıt üzerinde kalırken, biz vaatlerimizin hepsini gerçekleştirdik. Ülkemizdeki her kesim açıkladığımız destek ve teşvik paketlerimizden yararlanmıştır. Salgının başladığı günden bu yana uzaktan eğitim sistemini en iyi şekilde idame ettirdik.

Yeni döneme hem uzaktan, hem de yüz yüze eğitimi gerçekleştireceğiz. Ailelerin tercihine göre ilköğretim öğrencilerinden başlayarak okullarımızı eğitime açıyoruz.

Çocuklarımızın eğitim öğretim hayatlarının aksamadan devam etmesi en önemli görevimizdir. Ülkemiz için en önemli gelir kaynağı olan turizmin sezonu kurtarabilmesi için çok büyük çaba sarf ettik.

"18 YILIMIZ GEÇMİŞİN KAYIPLARINI TELAFİ ETMEKLE GEÇTİ"

Milletimiz, Türkiye’nin uzun demokrasi mücadelesinde attığı adımların nasıl sekteye uğratıldığını iyi biliyor. İstikrarsızlığın penceresinde olan bir ülke olarak çok büyük bir zaman kaybettik. En kuzeyinden en güneyine kadar ülkemizi topyekün kalkındırma çabasına geldiysek önümüzde hep engeller çıktı.

Darbe ve muhtırılar ile siyasi ve toplumsal istikrarsızlıkları gençlerimizin öğrenmesi gerekiyor. Bizim son 18 yılımız hem demokraside hem de ekonomide bir yandan geçmişin kayıplarını telafi, bir yandan da geleceğin altyapısını kurmakla geçti.

Eğitimden sağlığa Cumhuriyet döneminin tamamında ortaya konulanın üstünde eserler yaptık. Demokrasiyi tüm kurum ve kuralları ile işler hale getirirken, kendimizle birlikte tüm dost ve kardeş kurumlarına örnek olacak bir yapıyı hayata geçirdim.

Güncelleme Tarihi: 07 Eylül 2020, 20:36

HAKAN AYDIN

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER