Stokçular Yaşadı! Yılbaşı Öncesi Büyük Zam

Yılbaşı günü vatandaşlar tarafından en fazla tüketilen kuru yemişe yüzde 80-90 oranlarında zam geldiği görüldü. TÜKSİAD Başkanı Hüsametti

Stokçular Yaşadı! Yılbaşı Öncesi Büyük Zam

Yılbaşı günü vatandaşlar tarafından en fazla tüketilen kuru yemişe yüzde 80-90 oranlarında zam geldiği görüldü.

TÜKSİAD Başkanı Hüsamettin Karaman tarafında yapılan açıklamada, halkın kuru yemişi çok pahalı bir şekilde tüketmek durumunda kaldığı ifade edildi.

Yılbaşının olmazsa olmazları arasında olan kuru yemişte fiyatlar fırladı. Özellikle yer fıstığı ve Antep fıstığı olmak üzere pek çok kuru yemişte devletin ses çıkarmaması, stokçuların acımasızca kâr hırsları sebebinden fiyatlara yüzde 80-90'lar civarından zam geldi.

TÜKSİAD Başkanı Hüsamettin Karaman, halkın kuru yemişi aşırı pahalı bir şekilde tüketmek zorunda kaldığını, devletin küçük bir müdahale yapmadı durumunda fiyatların normale ineceğini dile getirdi. Karaman, kuru yemişin çiftçiden ucuz fiyat ile satın alınarak piyasaya verilmeyip fiyatları yükselten stokçuların bankaların 10 katı daha fazla para kazandıklarını ifade etti.

Başkan Karaman, bilhassa yılbaşından önce kuru yemiş piyasasında meydana gelen aşırı fiyat artışlarının stokçuların aşırı kâr hırsından meydana geldiğini belirtti.

Karaman, özellikle yer fıstığı fiyatlarının anormal şekilde yüzde 80-90 civarından zamlı olduğunu ve bunun tek sebebinin ürünü piyasaya vermeyip depolarda saklamakta olan stokçular olduğunu sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 30 Aralık 2019, 10:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER