KOSGEB Engelli Destekleri

KOSGEB, engelli vatandaşların da ekonomiye dahil olmaları için çeşitli hibe ve destekler sunmaktadır. Yazımızda bu destek için aranan şartları bulabilirsiniz.

KOSGEB Engelli Destekleri

Son yıllarda özellikle engelli vatandaşların ticarete atılmalarını sağlamak için ortaya çıkmış devlet desteklerinden biri de KOSGEB engelli desteğidir. Peki KOSGEB engelli desteğini kimler, hangi şartlarla alabilirler? Gelin bu soruya birlikte cevap verelim.

Konu Başlıkları

KOSGEB Engelli Desteği Nedir?

Engelli vatandaşlarımızın hem ekonomiye kazandırılması hem de sosyal hayatlarına hareket getirmek amacıyla düşünülmüş olan KOSGEB Engelli desteği, 2022 engelli raporu olan tüm engelli vatandaşlarımız tarafından başvurulabilen mali bir destektir. Bu desteğe başvurmak için girişiminizin yeni ya da eski olması önemli değildir. Sıfırdan bir iş kurarken ya da var olan işinizi büyütürken bu desteğe başvurabilirsiniz.

Daha önce de söylediğimiz gibi bu destekten faydalanmak için 2022 engelli raporuna sahip olmanız gerekiyor. Hem ekonomik hem de sosyal olarak engelli vatandaşların daha iyi bir yaşama sahip olmaları hedeflenmektedir. Engelli destek paketi 50 bin liradır. Özel durumlarda 65 bin liraya kadar hibe desteği de verilebilmektedir.

KOSGEB Engelli Desteği Başvuru Şartları Nelerdir?

Her resmi işte olduğu gibi KOSGEB Engelli Desteği programına başvurmak için de yerine getirilmesi gereken yükümlülükler ve uyulması gereken kurallar vardır. Bunlara kısaca değinmek gerekirse :

  • Sağlık kurulu tarafından onaylı olan 2022 engelli raporuna sahip olunması ve rapor tarihinin geçmemiş olması,
  • Kişinin 18 yaşını doldurmuş ve akıl sağlığının yerinde olması,
  • Başvuruyu yapan kişinin KOSGEB uygulamalı girişimcilik programını tamamlamış ve Kosgeb girişimcilik sertifikasına sahip olması,
  • Engelli desteğine başvuran kişinin başvuru tarihinden itibaren son 1 yıllık süreç içerisinde aynı alanda başka bir işletmeye sahip olmaması
  • KOSGEB engelli desteğinden faydalanabilmek için; işletme kurulumunun KOSGEB girişimcilik kursu tamamlandıktan sonra yapılması gereklidir.
Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2020, 10:50

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER