HANİ MÜTTEFİKTİK EY AMERİKA !!!

HANİ MÜTTEFİKTİK EY AMERİKA !!!

Gelen son dakika haberine göre; Dışişleri Bakanlığı , Amerika'nın Rumlara , silah ambargosunu kaldırmasıyla ilgili sert bir açıklamada bulundu. Bakanlık'tan yapılan açıklamada, Amerika’nın  barış ortamını zehirleyen bir karara imza atması müttefiklik ruhuyla bağdaşmamaktadır' denildi. Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Kıbrıs Rumlarına silah ambargosunu kaldırma kararını gözden geçirmemesi halinde mukabil adımlar atılacağını bildirdi.

Dışişleri'nden yapılan açıklama şu şekilde:

ABD’nin Kıbrıs Rum Yönetimine yönelik silah ambargosunun kaldırılması yönünde bugün  açıkladığı karar Ada’daki iki halk arasındaki eşitliği ve dengeyi yok saymaktadır.

Bu kararın Kıbrıs meselesinin çözüme kavuşturulması yönündeki çabaları olumsuz etkileyeceği de muhakkaktır. Doğu Akdeniz’de gerginliğin azaltılması amacıyla çaba harcanan bir dönemde, ABD’nin bölge barış ve istikrar ortamını zehirleyen bu tür bir kararın altına imza atması müttefiklik ruhuyla da bağdaşmamaktadır.

ABD’nin bu kararını gözden geçirmesini, bölgede barış ve istikrarın tesisi için mevcut çabalara destek vermesini bekliyoruz. Aksi takdirde TÜRKİYE, garantör ülke olarak, hukuki ve tarihi sorumluluğuna uygun olacak şekilde Kıbrıs Türk halkının güvenliğini garanti altına alacak gerekli mukabil adımları kararlılıkla atacaktır.

Güncelleme Tarihi: 01 Eylül 2020, 22:18

Özgür Çakar Yeni

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER