Son Dakika

Analist: ABD Senatosu'nun Yeni BAŞLANGICI'NIN “Akılsızlık Üzerindeki Zaferin Zaferi” Üzerine Karar Verilmesi

0

Görüş

01:05 01.12.2018Yakın URL

Radio Sputnik, ABD Senaatörlerinin, Trinidad merkezli bağımsız bir savunma analisti olan Sanjay Badri-Maharaj ile Yeni Stratejik Silahların Azaltılması Antlaşması hakkında önerilen yasama meclisini tartıştı. Hindistan Savunma Çalışmaları ve Analizleri Enstitüsü'nün ziyaretçilerinin bir üyesiydi.

Sputnik: Şimdi, ABD Senatosu tarafından yeni BAŞLANGIÇ süresinin sona ermesinden sonra uzatılmaması için geçen bu girişimi ne aldınız?

Dr. Sanjay Badri-Maharaj: Hayal kırıklığına uğramış olduğum için, mantıksızlığın bir sebepten dolayı, mantıksızlığın akıl üzerinde ümitsizliğin zaferinin zaferidir. Bu son derece hayal kırıklığı yaratıyor. Bu anlaşma stratejik sistemlerle ilgileniyor, eğer Senato taktik nükleer silahlarla ilgiliyse, iddia ettikleri gibi, bu yaklaşımın ABD ve Rusya'nın taktik nükleer silahlarla ilgili bir anlaşmaya varması için bir çaba olması gerektiğine, herkesin yararına olacak, taktik nükleer silahların azaltılması her zaman iyi bir şeydir, fakat bu antlaşmayı rehin almak gibi bir şeye izin vermek beni çocukça vurur.

DEVAMINI OKU: ABD Yeni Antlaşma Antlaşması'nın Geleceğine İlişkin Çelişkili Sinyaller Gönderir – Moskova

Sputnik: Washington’un mevcut anlaşmayı genişletmeyi reddetmesi küresel güvenlik için ne gibi sonuçlar doğurabilir? Bu soruyu okuduğumda, Suriye ile altı ay önce bu amatörü aldığımızı biliyoruz. Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa ile müttefikler Birleşik Devletler ve Fransa ile birlikte bu füze saldırılarını Suriye'ye başlattığında, çok sayıda arkadaşım ve meslektaşlarım çok, çok sinir süreleri. Ama özellikle Dışişleri Bakanı Lavrov'un kayıtlara geçtiğini ve Başkan Putin'in Başkan Donald Trump ile birlikte hiçbir zaman kontrolün dışına çıkmasına izin vermeyeceğini, Lavrov'un söylediklerine uymak için bu Amerikan yönetimine gerçekten güvenebileceğini söyledi. 19659004] Dr. Sanjay Badri-Maharaj: Sanırım, Senato da aptalca olabiliyor, ve bunu tarif edebilmemin tek yolu bu. Gerçek şu ki, her iki ülke de geleneksel askeri güçlerinin bir çekim savaşında bitmesini istemiyor. Bu, özellikle de yabancı topraklarda ve kimsenin gerçekte kimsenin kimsenin bulunmadığından emin olmak için politik olarak zor bir şeydir.

Bu özellikle Suriye'de olduğu gibi, Suriye'de insanların olduğu kadar çok taraf olduğunu düşünüyorum. şu an ülke. Flippant değilim, burası bir karmaşa ve ne Washington ne de Moskova'nın Suriye'ye karşı herhangi bir sorumluluğu yok, ama küresel güvenliğe ilişkin olarak büyük sorun onların aralarında bir çatışma riski değil, risk olduğunu düşünüyorum. Stratejik nükleer silahlanma yarışının yeniden başlatılması.

Şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nin teslimat sistemleri konusunda marjinal bir kenarı var; bu, kıtalararası balistik füzeler, denizaltı tarafından başlatılan balistik füzeler ve Rusya üzerinden insanlı bombacılar. Rusya, sistemlerinde konuşlandırılan stratejik savaş başlıklarının sayısında marjinal bir kenara sahiptir.

Eğer ülkeler stratejik silahlanma yarışına yeniden başlayacaklarsa veya sistemlerini sınırlandıran bu antlaşmaların bir anlam ifade etmediğine karar verdiyse, bir yeniden inşa etmeye başlayacaklardı, herhangi bir kimsenin çıkarına uygun değil, gerginlikleri kışkırtıyor ve bir hava yaratıyor. gerçekten olmaması gereken çatışma. Ve biz fiziksel çatışmadan bahsetmiyoruz, bu aşamada retorik ve politik bir çatışmadan bahsediyoruz. Her iki tarafın da birbirleriyle savaşan bir savaşa girmek istediğini sanmıyorum ama sanırım şu anda Amerika Birleşik Devletleri'nden gelen bazı söylemlerin bastırılması gerekiyor.

DAHA FAZLA OKUYUN: Rus FM, ABD'nin Antlaşma Düzeylerini Başlatmak İçin Azaltılmış Silahlara Sahip Olduğunu Doğrulayamıyor

Sputnik: Belli ki bağımsız bir olay analisti, bu senenin her haftasında baktığın bir şey, belli ki Bu çevre ile ilgili bilgi birikimi var. Söylediğin şey çok ilginç, her iki ülkenin de bir sonraki savaşa girmek istemediğini biliyoruz; Ama bir şey var, söylemeliyim ki, askeri kompleks için jeopolitik arzu, elitizmle, refahla, geçim kaynakları ile işlerle ilişkilere sahip olmaya devam etsin. Bu nasıl kontrol edilir? Dolayısıyla bu soru kimin yararınadır ve neden devam etmesine izin verilmelidir?

Dr. Sanjay Badri-Maharaj: Dürüst olmak gerekirse, ABD'deki askeri-sanayi kompleksinin ve Rusya'da daha az bir ölçüde bunun bağımsız bir dinamiği var ve büyük ölçüde geleneksel silahlar tarafından kullanılıyor. Her iki ülke de bunları üretmeye devam edecek, çünkü bunları sınırlayan hiçbir şey yok ve özellikle ABD, son zamanlarda geleneksel güçlerinin herhangi bir bölümünü kesmeye isteksiz görünüyor. Ruslar geçtiğimiz on yıl içinde kuvvet konsolidasyonu ve indirimlerinde oldukça sert oldular. Rusya büyük bir anlaşma sağlamıştır. Fakat her iki taraftaki askeri-sanayi kompleksi yeni sözleşmelere, modernleşmeye ve bu tür şeylere bakıyor.

Bu yine de olacak, Amerikalıların [inaudible] yerini alması gereken bir zaman gelecek, birileri bunun için bir sözleşme alacak, bu anlaşılabilir bir durum. Trident D5 denizaltı fırlatma sistemleri ile aynı şey, yine – anlaşılabilir. Senatörün [inaudible] yeni nesil bombardıman uçağı için bir finansman eksikliğinden dolayı görmek ilginç olacak. Şimdi, bunun antlaşma ile ne ilgisi var?

Anlaşma yeni bir bombardıman geliştirmeyi sınırlamıyor, eğer yeni bir bombardıman uçağında birileri eskiden bir hizmet götürürseniz ne anlama gelir. Amerikalılar, antlaşma için kullandıkları mantığın mantıklı değil, askeri sanayi kompleksi ne yapacaksa yapmaya devam edecek. İşlerle ilgilenir, iş ile ilgilenir, bu temel olarak meşrudur. Bu antlaşmanın yenilenmesi veya yenilenmemesi onu bir şekilde etkilemeyecektir. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'nde içsel bir meseledir ve zamanlaması son derece ilginçtir.

Bu yazıda dile getirilen görüşler konuşmacının görüşleridir ve Sputnik'inkileri yansıtmaz.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.