Son Dakika

ABD, Hava Savunmasına 'Türkiye'nin İhtiyaçlarını Karşılayacak' Sözü S-400 Düşerse – Raporlar

0

Dünya

21:40 30.11.2018 (güncel 21:43 30.11.2018) Kısa URL alın

Daha önceden Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ve Türkiye'nin ABD yerine ulusal para birimlerini kullanmayı kabul etmesi gerektiğini söyledi $ 2,5 milyar S-400 hava savunma sistemi kontratını ödemek için dolar.

ABD, Türkiye'nin S-400'ü satın almayı durdurması gerektiğinde Türkiye'nin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak güçlü bir hava savunması sağlamayı teklif etti. , 'Anadolu Ajansı bir Pentagon raporunu Kongre'ye özetledi.

Türkiye'nin Avrupa, Rusya ve Orta Doğu arasındaki “eşsiz jeostratejik konumu” nı ve ayrıca NATO operasyonlarında yurt dışında kullanılabilecek güçlü ordusunu vurguluyor. Pentagon yine de, “S-400'ü satın almalarıyla devam etmeleri halinde, F-35 stealth savaşçı programında Türkiye'nin sekiz katılımlı milletten biri olarak katılımını yeniden değerlendirecek” uyarısında bulundu. “19659005]” ABD Hükümeti açıkladı inci Türk hükümetinin S-400'ü satın almasının, Türkiye-Türkiye arasındaki ikili ilişkilerin yanı sıra Türkiye'nin NATO'daki rolü için kaçınılmaz olumsuz sonuçlara yol açacağını da sözlerine ekledi. “Rapor, Anadolu'ya göre.

Türkiye, beşinci nesil ABD savaş uçağı tasarımına 1 milyar dolara kadar yatırım yaptı ve inşa edilen her F-35 için çok sayıda bileşen sağlamaya devam ediyor.

Ancak Trump yönetimi, uçakların Ankara'ya teslim edilmesi durumunda uçağın kaçaklarının sızabileceğinden korkarak, F-35'lerin Türkiye'ye Ağustos ayında teslim edilmesini engelledi. ABD ordusu, S-400'ün, Rus sistemiyle eşleştirildiğinde F-35'in gizli sistemlerini ne kadar zorlu hale getirdiğini test etmesine olanak sağlayacağı için, Türk S-400 hava savunma sistemini satın alma planları hakkında endişeler dile getirdi.

Perşembe günü, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya ve Türkiye'nin S-400 anlaşmasında ulusal para birimleri kullanması gerektiğini belirterek, Ankara 'nın en başından böyle bir adım öne sürdüğünü kaydetti.

Moskova, Aralık 2017'de 2.5 milyar dolar değerindeki Ankara'ya ait dört S-400 batallion setini satmayı kabul etti. Düşman uçaklarını, dronları, kruvaziyerlerini ve balistik füzelerini durdurmak için tasarlanan S-400, şu anda Moskova'nın en gelişmiş mobil hava savunma sistemidir. Arsenal ve Rusya, Belarus ve Çin tarafından işaretlenmiştir. Geçtiğimiz ay, Moskova ve Yeni Delhi, Hindistan için S-400'lerin on tabur kümesine 5 milyar dolarlık ruble cinsinden bir sözleşme imzaladılar. Bazı Orta Doğu, Asya ve Afrika ülkeleri de sisteme ilgi duyduklarını ifade etti. Türkiye, 2019'da S-400'lerin ilk serisini almayı bekliyor.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.