Tam Vaktinde Haber

ABD Demokrat Elizabeth Warren 2020 başkanlık yarışına girdi

0

ABD Demokratik Senatörü Elizabeth Warren – Wall Street'in meşhur bir eleştirmeni ve Başkan Donald Trump'ın düşmanı – Pazartesi günü Beyaz Saray için 2020 yarışına girdi.

69 yaşındaki ilerici, cumhurbaşkanı için bir keşif komitesi başlattığını ve cumhurbaşkanı Trump'ı yenmek için tekil bir odaklanma ile birleştirilen olağanüstü kalabalık bir Demokrat ilke haline gelenin ilk büyük adayı olduğunu açıkladı.

Bu hamle, para kazanmasına ve kampanya döngüsünün başında daha fazla personel almasına yardımcı olacak – bu da zaten diğer potansiyel Demokrat adayların çoğuna liderlik etmesi için bir çaba.

“Amerika'nın orta sınıfı saldırı altında” dedi, 2013’ten beri Senato’da Massachusetts’i temsil eden Warren’ın verdiği bir video mesajı.

“Büyük sigorta şirketleri hastaları hayat kurtaran kapsama alanlarını inkar ederken, büyük bankalar tüketicileri paramparça ederken, büyük petrol şirketleri bu gezegeni yok ederken, politikacılar diğer tarafa bakıyorlar.”

Bu, keşif komisyonunu neden başlattığını söyledi.

Eski bir Harvard hukuk profesörü olan Warren, tüketici ve işçi haklarının vokal savunucusu olmuştur. Ancak Amerikalılar, karışık sonuçları olan Trump'la sık sık tartışması için en iyisini bilir.

Warren'ın Trump'ın ticaret politikaları, tüketici korumalarının aşınması ve otoriter rejimlere olan açıklığı eleştirisi dikkatini ve küçümsemesini çekti.

Seçim tarzı mitinglerinde Trump, şu anki Virginia'da yaşayan 17. yüzyıl Kızılderili'sine karşı akılda kalıcı bir referansı olan “Pocahontas” adlı lafını alarak bazı Amerikan Yerli mirasına sahip olma iddiasını alay etti.

Trump, “bir Hintli olduğunuzu” kanıtlayan bir sınava girerse Warren'ın en sevdiği hayır kurumuna 1 milyon dolar bağış yapmayı teklif ettiğinde sonunda, bunu yapıp, alayına son vermeyi umuyordu.

Bunun yerine, testin kendisine yalnızca bir Amerikan Kızılderili miras şeridi ile gösterdiği gerçeğini yeniden yaşamak gibiydi.

Ancak güçlü bir erkek siyasetçi ile bir başka karşılaşma, Warren'a siyasi folklorda bir yer verdi.

2017 yılında Senato’da üst düzey Cumhuriyetçi Mitch McConnell’le Jeff Sessions’ın genel avukat olarak gösterilmesi üzerine susturulduktan ve susturulmayacağından, “Yine de ısrar etti” ifadesi feministler tarafından hızla kabul edildi – ve T-shirt’lere dönüştü ve tampon çıkartmaları.

Başkanlık için muhtemel bir çalışmadan bahseden Warren, dış politika kimlik bilgilerini oluşturmak için Silahlı Hizmetler Komitesi'nde görev almak üzere çalıştı. Kasım ayında yaptığı konuşmada, azaltılmış bir askeri bütçe ve Afganistan'dan bir asker çekilmesi çağrısında bulundu.

Yerel politikaları güvenilir bir şekilde liberaldir: Kürtaj konusunda istikrarlı bir şekilde protesto ediyor, silah kontrolünü destekliyor ve Demokratları Amerikalılar için sağlık sigortasının kapsamını genişletmek için “saldırı” yapmaya çağırdı.

Ancak ekmek ve tereyağı meselesi, sıradan Amerikalıların zenginlik ve güç sahibi kişilerin suistimallerine karşı savunması olmuştur.

“Nasıl buraya geldik? Milyarderler ve büyük şirketler daha fazla turta istemek istediklerine karar verdiler ve politikacıları daha yağlı bir dilim kesmeleri için askere aldılar” dedi.

Warren erken bir başlangıç ​​yapmış olsa da, Demokrat adaylığına giden yol uzun ve zorlu olacak, üç düzine parti üyesi olası teklifleri ağırlığında olacak.

Koşmak istediklerini zaten ilan etmiş olanlar arasında, Barack Obama'nın yönetiminde eski bir konut sekreteri olan Julian Castro, bir Maryland kongresi üyesi olan John Delaney ve şu anda Batı Virginia'da eyalet senatörü olan eski bir ordu paraşütçüsü olan Richard Ojeda bulunmaktadır.

Ancak Warren, birkaç önemli eyalette çalışan 70 kişiden oluşan bir kadro ile ciddi bir kampanya çerçevesini oluşturmuş ve başarılı yeniden seçim çabalarından dolayı 12.5 milyon dolar bırakmıştı.

Warren, Oklahoma’daki Central Plains eyaletinde, “orta sınıfın engebeli kenarında” yaşadığı bir ailede büyüdü.

Babası kalp krizi geçirdikten sonra finansmana yardım etmek için, 13 yaşında bir restoranda bir restoranda bekleme masalarına başladı – bir çocukluğun bir parçası olarak, sıradan Amerikalılarla visseral bir bağlantı sağladığını söyledi.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayımlanmayacak.